10 důvodů, proč i po letech zůstat s manželem

Markéta pro Superbaba.cz, 19 July 2012  23:15

Už léta tvrdíte, že nebýt dětí, tak už dávno se svým mužem nejste. Jenže ony už jsou dospělé, tak na co vlastně teď ještě čekáte? Možná, že jediným důvodem nebyli vaši potomci. Nabízím vám hned deset argumentů, proč byste s manželem měla i po letech zůstat.

1. Máte společný majetek
V ruce obracíte každou korunu, poslední měsíce obzvlášť a teď byste chtěla dělit za léta společně v potu pracně nashromážděný majetek? Rozdělíte si chalupu byt, zahrádku i auto? Nebo se něčeho vzdáte, třeba chalupy, kterou jste léta zařizovala, dokola gruntovala a i té skalčičky, kterou jste si tam na protest rodiny, ale pro vlastní radost piplala? Rozvod prostě něco stojí, takže z hlediska peněz na něm nikdy nevyděláte.

2. Jste na něj zvyklá
No samozřejmě! Vždyť už jste spolu tolik let. I když už možná vzájemnou souhru ani nevnímáte, dobře víte, že ráno pije zásadně neslazený černý čaj, nečte jiné noviny než Lidové a po obědě nikdy neodmítne silnou kávu bez mléka.Znáte jeho oblíbenou hospodu i značku vína i to, že jeho nejlepší kamarád se jmenuje Pepa. Víte, jak mu sdělit problém, aby nezačal nadávat ani odcházet na pivo. Umíte dávno využít jeho přednosti ve všech oblastech včetně sexu a obratně se naopak vyhýbáte jeho limitům. Už s ním dávno nebojujete. Není to konečně pohoda?

3. Máte spolu děti
Děti už sice dávno nejsou děti, protože vás pravděpodobně přerostly vzrůstem i vědomostmi, ale pro vás, rodiče, to jsou pořád děti, a jako o takových o nich spolu dál mluvíte. Rozvodem byste o ně samozřejmě nepřišli ani jeden, jen byste jim situaci zkomplikovali, protože navštěvovat oba rodiče naráz je snazší než je objíždět postupně. Nehledě na to, že i jako hlídací babička budete jednou ráda, když vám s nimi rád pomůže jejich vlastní děda.

4. Pomůže, nejste na všechno sama
"Na nic nesáhne, jen si celé dny dělá to, co sám chce," vztekáte se možná už léta, protože máte pocit, že na vás leží celá domácnost a ještě, tak jako on, chodíte do práce. "A kdyby nedělal nic, ale on nechává na stole drobky, špinavé nádobí nedá do myčky a do prádla vám hází zmuchlané ponožky!?" Jako bych vás slyšela. Na druhou stranu, ruku na srdce, když jste tuhle ležela s teplotou, uvařil vám čaj a nakoupil podle vašeho seznamu. Za ta léta už jste hokonečně naučila prádlo před pověšením roztřepat a taky už ví, kde máte vysavač, kdyby bylo nejhůř...

5. Zná vás a otupěl
Možná vám někdy nějaký chlap už řekl, že by s vámi nevydržel. Třeba proto, že jste se pohádali na večírku, kde na adresu vaší zadnice a pro pobavení všech, prohlásil, že kdybyste si prdla do varhan, budou hrát ještě dva týdny tedeum. Je dost možné, že si na rozdíl od profesionálních diplomatek leccos nenecháte líbit. Váš muž vás však zná. Prokřičeli jste se kdysi k tichu. Oba víte, kdy je lepší mlčet. Vyčítal-li vám snad dřív nedovřenou zubní pastu nebo haldy nevyžehlených košil, teď je smířen a v případě nouze si dokonce košili vyžehlí sám. Uvědomte si také, že nikdo jiný vám neodpoví po 58 141 a za všech okolností na otázku, zda jste tlustá, že ne.

6. Máte na koho doma mluvit
Můžete klidně mluvit na vašeho psa, který neprotestuje a jen na vás oddaně civí. Můžete své říct i kočce. Možná si myslíte, že není rozdíl v tom, jestli mluvíte se zvířetem nebo s manželem. Všichni přece shodně mlčí. Ale tak to není. Vsadím se, že na téma co by sis přál o víkendu k obědu, si líp popovídáte s manželem. Ale třeba i politika je výživné společné téma, narozdíl od aktuálních slev na boty, zdravotního stavu vaší matky, či rozboru fotbalové tabulky.

7. Pišta Hufnágl neexistuje, stejně jako princ na bílém koni
Že romantické ideály patří k mládí, není nic nového a doba, kdy vám to došlo a cítila jste se, jako kdyby vám někdo na pískovišti ukradl bábovky, už je dávno pryč. Hufnágl ani princ už pro vás nepřijdou a na Petra Kellnera (a jemu podobně charismatické miliardáře) zapomeňte. Jsou zadaní a pokud ne, loví v úplně jiném věkovém rybníčku. Bez manžela byste byla nejspíš sama. Anebo s jiným stárnoucím pánem a smiřováním se s jeho vrtochy byste ztratila další dnes už drahocená léta svého života. A to nemáte zapotřebí.

8. Co by si bez vás počal?
Vsadím se, že i v nejotrlejší z vás je kus samaritánství. "Vždyť ten můj připálí i čaj," děsíte sama sebe pomyšlením, že by bez vás vaše polovička nejspíš zemřela hlady. Zhusta má spíš manžel v letech slušné bříško a z předobrého bydla zaděláno na infarkt a nebýt vás, která mu občas vnutíte zdravý špenát a dietní sýr, cpal by se klobásami a bůčkem až by ho kleplo. Tohle opravdu nemůžete dopustit. A pokud si ten váš bez obav s jídlem poradí, nemohl by zas po čase vůbec vycházet z domu, protože by mu došly čisté ponožky a slipy. Tolik let jste spolu, takových zážitků a nevěřím, že byste ho svým odchodem uvrhla do takových konců.

9. Vaše matka ho konečně bere
Byla doba, kdy váš muž něco před vaší matkou řekl a ta se buď naštvala a pohádali se, či se rozbrečela, v tichosti vyklidila pole, anebo ho začala vychovávala. Eufemisticky řečeno, nemuseli se. Neuměl ocenit, že vám maminka pomáhá v domácnosti, protože si prostě myslela, že místo na cedník je lepší jinde, než kde byl dosud a on ho pak nemohl najít. A vaše: "Hledej, šmudlo," atmosféře nepřidalo. Její svíčková byla moc dietní a na návštěvě marně vyžadoval pustit fotbal. Od těch dob ubylo na jedné straně testosteronu na druhém estrogenu a hrany se otupily. Váš muž veze ochotně na požádání vaši matku k lékaři, cestou proberou vedlejší účinky léků na tlak a svorně hořekují nad zdražováním. Vaše maminka si teď zetě nemůže vynachválit. A vy byste ho měnila?

10. Máte ho ráda
Máte i po těch letech svého muže pořád ráda? Pak nepotřebujete žádný z předchozích argumentů, proč s ním dál zůstat. A pokud ho ráda nemáte, zřejmě s manželem zůstáváte kvůli některému z jiných uvedených důvodů.Komentáře provozovány na systému Disqus