10 velkých chyb, které dělají ženy při zabezpečení na stáří

Bára pro Superbaba.cz, 15 July 2012  05:04

V 50 a více letech je skoro pozdě začít přemýšlet, jak se zabezpečit na stáří. Přesto i v tomto případě platí stará dobrá pravda „pozdě, ale přece“. Pokud nechcete na stará kolena jen živořit, začněte se spořením na penzi právě teď. Jistě se vám podaří ještě nějaký ten peníz uspořit.

Kvůli stále se zvyšující rozvodovosti ve společnosti se čím dál častěji odehrávají smutné případy osamělých lidí, kteří nejsou na stáří nejen dostatečně, ale v podstatě vůbec zabezpečeni. To byl i případ Karolíny, která svého manžela potkala ještě na vysoké škole. Po jejím skončení se vzali a brzy po sobě se jim narodily tři děti. Každodenní péče o tři malé děti i domácnost Karolínu donutily zůstat v domácnosti. O finanční zabezpečení rodiny se tak staral jen její manžel.

To, co vydělal, stačilo sice na slušnou životní úroveň rodiny, ale ne na tvorbu úspor. Když děti odrostly a odešly z domova, šťastné manželství skončilo. Až zpětně si Karolína, které už bylo 54 let, uvědomila, co všechno mohlo být jinak, kdyby už v mládí myslela na stáří. Sama a pouze se státní penzí to bude mít finančně hodně těžké.

Abyste nedopadly jako Karolína, máme pro vás seznam deseti nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí ženy při plánování svého stáří a zabezpečení na důchod. Připravili je experti ze skupiny Allianz. A pokud už se netýkají vás, mohou se týkat vašich dcer. Nic nezkazíte, když je na ně upozorníte.

1. "Můj manžel vydělává velmi slušně, takže jsem zabezpečená i já."
Buďte opatrná. Míra rozvodovosti se neustále zvyšuje, přibližně každá druhá svatba i v Česku dnes končí rozvodem. Nespoléhejte proto na skutečnost, že manžel se o vás ve stáří postará.

2. "O podobné záležitosti se nestarám. Nějak to už dopadne."
Tento přístup se může později ženám značně vymstít. Vzhledem ke komplikovanosti důchodových systémů a neustálým změnám v nich je dobré se o svůj důchod zajímat a vždy vědět, v jakém stavu se vaše úspory právě nacházejí.

3. "Je mi jen 30, myslet na důchod je ještě brzy."
To je chyba. Čím déle na důchod spoříte, tím je později vyšší, přičemž výše příspěvku není až tak důležitá. Proto začněte spořit raději dříve, klidně i nižší částky.

4. "Pracuji jen na částečný úvazek, nebo jako brigádnice."
Nízký příjem zpravidla znamená nízkou penzi. Je proto výhodné myslet i na doplňkový zdroj příjmů na stáří, jako jsou například penzijní fondy či životní pojištění.

5. "Vychovávám děti, stát mi to ve stáří vrátí."
Výchova dětí může být později zohledněna ve věku odchodu do důchodu nebo ve výši penze, ale nemusí to být pravidlem. Proto buďte obezřetná, platí to většinou jen do určitého věku dítěte a výhody z toho plynoucí vám důstojné stáří nezaručí.

6. "Je pro mě velmi těžké znovu se začlenit do pracovního procesu."
Pro ženy po mateřské dovolené, hlavně té dlouhodobější, může být opětovné začlenění do pracovního procesu na stejné pozici mnohdy velmi náročné. Spokojí se proto často s méně placenou prací nebo prací na částečný úvazek. Delší mateřská znamená obvykle nižší důchod. Snažte se proto vrátit do práce co nejdříve a na pozici, které jste předtím dosáhla.

7. "Věk odchodu do důchodu je již nedaleko, takže na penzi si spořit už nemusím, stejně to nestihnu."
V dnešní době stát neustále prodlužuje věk odchodu do důchodu v důsledku nepříznivých demografických změn. Takže i přesto, že je vám víc než 50 let, se vám může stát, že tak brzy na penzi „nedosáhnete“. A nezapomínejte, že každý měsíc, o který odejdete do důchodu dříve, než je stanoveno, se negativně podepíše na výši vaší penze.

8. "Nepracuji, protože se starám o nemocné rodiče, později mi to stát zohlední."
Měli byste si zkontrolovat, jaká přesná pravidla platí pro váš důchod, pokud se staráte
o nemocné příbuzné. Často se stává, že se bere v úvahu nejen délka, ale i úroveň péče.

9. "Finanční krize znehodnotila investice do akcií, do akciových fondů se už nevyplatí investovat."
Pro mladé lidi je stále výhodné mít ve svém investičním portfoliu akciové fondy. Pokud i akcie v krátkodobém horizontu klesají, v dlouhodobé perspektivě se tato ztráta nejen vyrovná, ale přinese zisk.

10. "Vystačím i s menším důchodem, spořit nepotřebuji."
Starat se o domácnost, platit účty a nákup potravin může být pro jednoho člověka velmi náročné. Je proto důležité mít na stáří odložené úspory, nejlépe v důchodovém zabezpečení či v životní pojistce.Komentáře provozovány na systému Disqus