Finance vás ovládají? Víme, jak je zkrotit

Bára pro Superbaba.cz, 01 August 2012  09:13

Taky se vám peníze ztrácejí jako mně? Po výplatě si připadáte jako Rotschild a před ní jako poslední žebrák? Tak to je nejvyšší čas s tím něco udělat. Pojďme si udělat ve financích pořádek a budeme v pohodě.

Ideální je rozdělit si příjem tak, abychom měli na všechny naše potřeby, tedy od požitků až na zadní vrátka. Jdeme na to, už se vidím, jak se budu dobře cítit, až nebudou finance ovládat mě, ale já je! A co teprve, když se nám jejich zkrocením podaří i nějakou tu korunu vydělat.

Karty na stůl
Měsíc si pište všechny svoje výdaje. Je to sice nezábavné, ale uvidíte, že se vám to tisíckrát oplatí. Získáte přehled, jak na tom reálně jste. Výsledek nemusíte nikomu ukazovat, ale sama k sobě byste měla být upřímná. Pomůže vám to případně nějaké finanční návyky změnit. Do tabulky doplňte také výdaje, které dáváte několikrát do roka jako např. povinné ručení, pojištění domácnosti, kurz aerobiku, apod.

Kde se můžu uskromnit?
Nemusíte se bát změn. Pokud se trochu uskromníte, vaše životní úroveň neklesne a ještě na tom vyděláte.  Sama budete překvapena, jaké drobnosti stačí. Chodíte s kolegy z práce každý den na oběd? Dejte si závazek a dvakrát týdně si jej do práce doneste z domova. Jednak to bude určitě zdravější a také vám právě v rozpočtu na srpen přibylo tisíc korun.

Váš nový plán
Udělejte si plán výdajů na každý týden. Stanovte si položky jako jídlo 2 000 korun, drogerie 200 korun. To vám na začátku pomůže v orientaci za co a jak moc utrácet. Časem si navyknete a už budete plán automaticky dodržovat. Pokud někde přestřelíte, nelamte si hlavu. Chybějící korunky ušetříte jinde, například jeden večer s kamarádkami nechoďte do restaurace, ale pozvěte je k sobě domů. Bude to levnější a legraci si užijete stejnou.

Myslete na zadní vrátka!
Nenechte si zkazit náladu neočekávanými výdaji jako je rozbité auto nebo pračka. Buďte připravena! Ukládejte si několik stovek měsíčně. Nebojte se spořit např. ve stavebním spoření, kde vaše úspory podpoří i stát. Není to žádná věda. „Na drobné spoření postačí i zřízení spořicího účtu, kam můžete ukládat kdykoli jakoukoli částku. Peníze můžete také kdykoli vybrat, do té doby se vám úročí a účet můžete jednoduše ovládat přes elektronické bankovnictví,“ doporučuje tisková mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Největší odměna
Tou největší odměnou pro vás bude klid na duši, který kontrola nad hospodařením přinese. O to silnější pocit vítězství také získáte, až si dodržování nového plánu vybojujete. Nebude to jednoduché, mnohdy se vám nemusí dařit plán plnit. Nenechte se však ničím odradit! Když dostanete finance pod kontrolu, nebudete jim muset věnovat tolik času a užijete si více chvil aktivitami, které máte ráda.Komentáře provozovány na systému Disqus